Afstande på Kreta

Afstande mellen hoved byerne på Kreta og forskellige destinationer.

Afstandene er angivet i kilometer.
Bemærk venligst, at afstandene er omtrentlige. Der kan være mere end en rute.
Også, at mange veje er små og snoede, kørsel er derfor ikke ved højere hastigheder.

Towns and sitesChaniaRethymnonHeraklionAgios Nikolaos
Chania 60138204
Georgioupolis3921100165
Hora Sfakion7468146212
Kastelli42102181246
Kolimbari2383162227
Omalos3999177243
Paleochora73133212277
Rethymnon60 79144
Agia Galini1145479143
Anogia1125236101
Arkadi822291156
Bali923251116
Plakias9236114180
Heraklion13879 65
Agia Pelagia121612489
Festos1367660126
Gortina1468645111
Hersonissos1661862738
Knossos14383571
Lentas17411473138
Malia1731133431
Matala1448470135
Agios Nikolaos20414465 
Elounda2071476811
Ierapetra24018010136
Kritsa2151557611
Lasithi plateau1971375844
Mirtos25519511651
Sitia28822414782
Vai30224216498
Zakros312252173108
 ChaniaRethymnonHeraklionAgios Nikolaos